LITERÁRNÍ SOUTĚŽ 2007
VÍTĚZNÁ PRÁCE

autor: David Havelka

Alkohol, metla lidstva

Metla lidstva?

     Já bych to zas tak černě neviděl. Je pravda, že po špatně vypálené slivovici (ve které se k ethanolu přidruží ještě písmenko m) bych na to koukal asi jenom přes černé brýle. Ale obyčejný ethanol? Ten nic nedělá. Ba naopak! Spíše prospívá.
     Játry dlouholetého notorika by klidně mohla projít koncentrovaná H2SO4. Má je krásně vydlážděná a kamenná.
     Pivo na ledvinové kameny doporučuje 7 z 10 doktorů (dokonce i 13 z 10 notorů). Někdo by mohl namítnout, že po pivu roste břicho a tím ztrácíme formu. Ale kdepak! Formy jsou i kulaté!
     A co, že nám to bere radikální většinu mozkových buněk. Podívejte se na to takhle.Představte si, že máte doma 4 manželky. A ty se pořád hádají Která bude vařit, která nemusí prát, která s vámi musí spát… No nezabili byste je?! A stejné to máte i s mozkovými buňkami. Čím míň jich máte, tím je to lehčí!
     Samosebou! Alkohol nás nešlechtí jen zvenčí. I naše vnitřnost kvete (vnitřnost ne od slova plíce, ale od slova psychika). Když jsme opilí:
     Jsme mnohem vnímavější. Dokážeme si všímat věcí, které za střízliva nevidíme. Kamarád má dvě hlavy, podlaha je postavená nakřivo, přítelkyně je mnohem krásnější.
     Na povrch vyvěrají skryté vlohy. Nejčastěji ty jazykové. Dám si 7 piv. A hned mluvím svazijsky.
     Líh v jakékoli tekuté podobě je vynikající na trávení. Sníme-li něco, co nám nesedlo, stačí ho vypít dostatečné množství a je to venku. Občas se stane, že vyzvracíme i to o čem jsme si mysleli, že strávíme bez potíží. Ale nenechme se ošálit. Jen alkohol ví, co je pro nás dobré.
     Mnohem snadněji se seznamujeme. Ano! I přesto, že naše mluvnické a motorické schopnosti klesají, naše sebevědomí stoupá. Troufneme si bavit se i s cizí ženou, naprosto neznámým půllitrem ba dokonce objímáme každý sloup, jenž nám přijde do cesty.
     V neposlední řadě musím uvést, že se z nás stávají zpěváci. Pějeme pěkně a nahlas. Co na tom, že obličeje ostatních jsou bolestně zúžené. My víme o umění svoje!
     I přesto, že dosud uvedené přednosti konzumace ohnivých nápojů nám dávají téměř nadlidské schopnosti a je jich celá škála. Pan Alkohol je má jen jako vlastnosti okrajové. Člověk totiž pije z mnohem závažnějších důvodů.
     Kupříkladu máme-li depresi. Komu ji svěřit? Manželce? Přítelkyni? Né! (většinou je to kvůli nim) Kolegovi z práce? Ten by to v dohledné době použil proti nám….Flašce ! Ta nás vyslechne, neskáče do řeči a nedává stupidní rady. Sice se ráno probudíme s prvotřídní kocovinou.Důležitější je, že aspoň jeden večer jdeme spát s čistou hlavou.
     Alko nápoje inspirují. Proto je v bezvýchodných situacích konzumujume….Ráno jsme byli brutálně vyhozeni z práce. Jak se pomstít šéfovi?…No napadlo by vás za střízliva něco tak osvíceného a povzneseného jako je připotácet se k jeho domovním dveřím a nakreslit na ně kosočtverec?!…
     Z několika výše umístěných odstavců plyne jasný závěr! Alkohol má tolik kladů, že se není čemu divit, že na něj jeden (ba tisíce) navykne(ou)…Metla lidstva?